Uitnodiging Wij.Land: voederhaag en ANLb, bijeenkomst woensdag 11 februari in Oudewater
Op 11 februari organiseert Wij.land een bijeenkomst over voederhagen, de kosten/baten en het beheer ervan.
De afgelopen 3 jaar is met verschillende boeren via het project Hollandse Lagen, en later ook agroforestry netwerk Utrecht & sinds kort ook Zuid-Holland, verkend wat de (on)mogelijkheden zijn van agroforestry in open landschap. Hierin is ontzettend veel geleerd en met >15 boeren inmiddels een aantal mooie ontwerpen ook daadwerkelijk gerealiseerd. Daarbij is altijd zo goed mogelijk rekening gehouden met wat landschappelijk inpasbaar is als het gaat om open landschap en weidevogels.
In bijna alle ontwerpen kwam de voederhaag naar boven drijven als een populaire maatregel, die veehouders graag toevoegen aan hun bedrijfsvoering, omdat deze goed inpasbaar is in de huidige bedrijfsvoering en een belangrijke bijdrage kan leveren aan diergezondheid en dierenwelzijn én biodiversiteit en uitstraling van het bedrijf. Over de kosten en baten van het toepassen van de voederhaag leren we veel, maar gezien de baten vrij indirect zijn (impact op diergezondheid en gewas), laten deze zich nog wat moeilijk vangen. Het is daarom nog niet érg aantrekkelijk voor boeren om dit te gaan doen (desalniettemin doen ze het en is er brede animo). Terwijl de voederhaag (mits inpasbaar in de specifieke context) daarnaast ook een super mooie bijdrage zou kunnen leveren aan allerlei maatschappelijke opgaven, waaronder ook Groen-Blauwe Dooradering en waterkwaliteit, en daar dus ook een vergoeding tegenover zou mogen staan.
Het zou dan ook heel mooi zijn als deze beweging verder gestimuleerd kan worden. Een extra stimulans zou goed kunnen zijn dat er een beheersvergoeding komt vanuit agrarisch natuurbeheer. Nu is er landelijk momenteel verschil van interpretatie in welke mate voederhagen wel/niet verenigbaar is met ANLb, en specifiek de beheerspakketten knip- en scheerheg en struweelhaag. Een aantal collectieven (oa Rivierenland, VALA, Utrecht Oost) passen deze pakketten nu toe icm voederhagen. Belangrijke eis die daarbij gehanteerd wordt; de haag moet beschermd zijn tegen vee, het hele jaar door. Waarbij die eis als volgt geïnterpreteerd zijn: er moet een deugdelijke afrastering naast de haag zijn en deze beschermt om schade door vraat of betreding door vee te voorkomen. Desalniettemin zou je ook de vraag kunnen stellen of er op de lange termijn niet ook een nieuw type pakket zou moeten komen specifiek voor de voederhaag, wellicht buiten ANLb. Hierover is Wij.land ism Agroforestry Netwerk, ook in gesprek met Boerennatuur/Linda Romijn. Maar over dit onderwerp zouden we graag met jullie in gesprek gaan om te horen hoe jullie hiernaar kijken, en omdat er nu concreet ook boeren in jullie werkgebied boeren zijn die voederhagen hebben aangeplant en/of dit voornemens zijn, waar wellicht mooie matches te maken zijn.